Kararın mürekkebi kurumadı… Hemen satışa çıktı: Her şey yalan oldu

Belediye seçimlerine çok az bir süre kala Eyüpsultan Belediyesi, rantın oldukça yüksek olduğu Kemerburgaz’daki yeni bir arsa satışıyla gündemde.

AKP’li Eyüpsultan Belediyesi, 9 Kasımda Meclisten oy çokluğu ile satış kararı aldırttığı parsel için, 30 Kasımda Resmi Gazeteye satış ilanı verdi. Satış için acele eden Belediye, ihaleyi de oldukça yakın bir zamana, 13 Aralık 2023 tarihine koydu.

Kemerburgaz Selanik Bulvarı üzerinde bulunan 446 ada 20 nolu parsel, 3 bin 900 metrekare büyüklüğünde… Arazi rantının çok yüksek olduğu Kemerburgaz’daki arazi için Belediye, 234 milyon TL muhammen bedel belirledi.

İNŞAAT MİKTARI ARTTIRILDI

Eyüpsultan Belediyesi’nin arsa satışı ilanındaki imar bilgileri, halen yürürlükte bulunan ve Belediyenin kendi sitesinde yer alan imar bilgileriyle çelişiyor.

İlanda söz konusu parselin bir kısmının 3 kat yapılanmalı ticaret alanında, diğer kısmının ise 4 katlı yapılanmalı konut alanında bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca konut alanındaki inşaat Emsalinin 2.20 olduğu belirtiliyor.

Yürürlükte bulunan 2010 tarihli imar planlarında ise söz konusu parsel, “Belediye Hizmet Alanı” fonksiyonuna sahip. Ayrıca parselin tamamı için 3 kat imar hakkına sahip ve inşaat Emsali de 1.50.

CHP: “YANDAŞA RANT YARATMAK İÇİN SATILIYOR”

Eyüpsultan Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Ali Haydar İşkar, 9 Kasım 2023 tarihli meclis toplantısında, söz konusu yerinde aralarında bulunduğu parsellerin satışı teklifiyle ilgili sert tepki göstermişti.

İşkar özetle şunları söylemişti:

“Bu arsaları satacaksınız dediğimizde niyet okuyuculuğu yapmayın diyordunuz. Biz buraları değerlendireceğiz buralar bizim mülklerimiz, diyordunuz. Ne oldu, her şey yalan oldu bu gün önümüze satış olarak geldi. Eyüpsultan Belediyesi’nin rekor düzeyde arsalarının satılmasına karşı çıkıyoruz. Bunlar daha önce olduğu gibi yandaşa rant yaratmak amacıyla satılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x