Karar yazarı Beki: Neredeyse ikinci ‘one minute’ olayı gibi gösterecekler

Karar yazarı Akif Beki, geçen günlerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan PSB, kanalında sunucu Amna Nawaz‘ın, “Sedef Kabaş, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş gibi kişileri susturmaya mı çalışıyorsunuz” sorusuna verdiği, “Bu sizi niye bu kadar ilgilendiriyor… Sözümü kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın, yargının verdiği karara da saygı duyacaksın!” cevabı hatırlatarak, “Bu kısaltılmış diyalogu, gurur verici buluyorlar. En çok keyif aldıkları yanı da ‘sizi ne ilgilendirir’ derken Erdoğan’ın yüzünde beliren muzip ifade… Neredeyse ikinci ‘one minute’ olayı gibi gösterecekler” dedi.

Erdoğan’ın Amerikan seyircisine değil, Türk seyircisine “söze dökmeden” bir mesaj vermek istediğini söyleyen Beki, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Sunucunun şahsında ABD’nin kendini ele verdiğini, onları suç üstü yakaladığını, Kavala ve Demirtaş’la bağlantısı yoksa niye bu kadar ilgilendiklerini, demek ki ABD’lilerin adamı olduklarını kanıtlamış oluyor. Bir tür ihbar ve ifşa ânı yani. Demagojiye vurup lâfı çevirmek, üste çıkmak için olsa ‘sizi ne ilgilendirir’den daha iyisini yapabilirdi.

Nasılsa kimse şunu sormayacak; madem yabancıları ilgilendirmiyor, niye sorularına cevap vermek için karşılarına oturuyorsunuz! Size Amerikan ekonomisini, siyasetini, yargısını soracak değillerdi. Kendi ülkenizin durumunu soracaklardı. Baştan bilmiyor muydunuz?

Başbakanken de Erdoğan’a yasakçı yargı kararları çok soruldu yurt dışında. Soran yabancı diye, hiç ‘sizi ne ilgilendirir, yargımızın kararı, saygı duyacaksınız’ demedi.

Ülkesini dünyaya kötülediği, dış güçlerin projesi olduğu, yoksa bu kadar sahiplenilmeyeceği eleştirileri vız geldi, tırıs gitti. Ne kulak asması; CHP söylendi durdu, AK Parti duymadı bile.”

Yazının tamamı i

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x