Fotoğrafta ‘İsrail protestosu’ mu var?

UEFA U17 (17 yaş altı) Avrupa Şampiyonası Eleme Turu maçında İrlandalı futbolcuların, İsrail marşı çalarken arkalarını dönerek İsrail’i protesto ettikleri iddia edildi.

23 Şubat 2024 günü UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu maçında İrlanda ile İsrail futbol takımları karşı karşıya geldi. Maç sırasında, İrlandalı futbolcuların İsrail marşı esnasında İsrailli sporcularla aynı yöne döndüğü, İrlanda marşı esnasında ise arkalarını döndüğü görüldü.

Teyit.org’un aktardığına göre, İrlandalı futbolcuların arkasını döndüğü görüntülerin, “İsrail’i protesto amaçlı” yapıldığı iddiası çeşitli sosyal medya hesapları tarafından gündeme getirildi. Bunun üzerine bir açıklama yapan İrlanda Futbol Federasyonu, iddiaları yalanlayan bir açıklama yayınladı:

“İrlanda Futbol Federasyonu, İrlanda 17 Yaş Altı Kadın takımımızın bugün Tiran’da İsrail ile oynadığı UEFA Kadınlar 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası karşılaşması öncesinde rakip takımın milli marşı sırasında sırtını döndüğüne dair yanlış bir yorumu düzeltmek ister. Her iki takım da İsrail milli marşı sırasında aynı yöne bakarken, İrlanda takımı birçok İrlanda takımı gibi Amhrán na bhFiann’ın (İrlanda milli marşı) çalındığı sırada üç renkli bayrağa (İrlanda bayrağı) dönmüş ve ardından maç öncesi protokolleri tamamlamak üzere geri dönmüştür.”

İrlanda Futbol Federasyonu’nun açıklamasında da belirtildiği üzere, İrlandalı spor takımları kendi milli marşları çalındığı esnada yüzlerini bayrağa dönüyorlar. Dolayısıyla İrlanda bayrağı stadın hangi tarafında kalıyorsa, sporcular kendi marşları esnasında o yöne dönerek milli marşlarını okuyorlar.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x