Başkonsolos bilmecesi… Saldırganlar nereden öğrendi

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi Sarıyer’deki kilise saldırısını gerçekleştiren iki zanlının fotoğraflarını paylaştı. Yapılan çalışmalar sonucunda saldırganların kıyafetlerini Sarıyer’de Canfes Sokak’ta bulunan bir çöp konteynerine atarak kaçtıkları tespit edildi.

POLONYA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN UYARI

Teröristlerin Polonya plakalı araç kullanması ile saldırı sırasında kilisede Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak’ın bulunması her ne kadar İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından “tesadüf” olarak yorumlansa da Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu resmi X hesabından Polonya vatandaşları için uyarı yayımladı.

X’teki PLinIstanbul hesabından yapılan uyarıda seyahat edecek vatandaşlara Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılacak uyarılara uyulması çağrısında bulunuldu.

Paylaşımda “Lütfen dikkatli olun ve yerel yetkililerin tavsiyelerine uyun” denildi.

Tüm bu gelişmelerin ardından saldırganların, eğer tesadüf değilse konsolosun kilisede olduğunu nasıl öğrendikleri ise merak konusu oldu.

NE OLDU

İstanbul Sarıyer’de Büyükdere Mahallesi’nde bulunan İtalyan Santa Maria Latin Katolik Kilisesi’ne 28 Ocak günü pazar ayini sırasında, kar maskeli iki kişi saldırı düzenledi. Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak ve çocuklarının da katıldığı ayin sırasında kilisede gerçekleştirilen saldırıda başından vurulan Tuncer Cihan yaşamını yitirdi.

Tuncer Cihan’ın yaşamını yitirdiği silahlı saldırı ile ilgili 51 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Öte yandan şüphelilerin olayda kullandığı aracın 1 sene önce Polonya’dan Türkiye’ye getirildiği, aracın bu süre içerisinde hiç trafiğe çıkmadığı, olay günü şüpheliler tarafından kullanıldığı belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x